Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół Nr 26/9/2021 z dnia 21 września 2021 r.

Protokół Nr 26/9/2021

Komisja Praworządności

z dnia 21 września 2021 roku

Godz. rozpoczęcia obrad: 12:00

Godz. zakończenia obrad: 13:30

Posiedzeniu przewodniczył radny Marek Chruściel – Przewodniczący Komisji Praworządności.

Ad. 1. Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.

Radny Marek Chruściel – przewodniczący komisji stwierdził quorum, obecnych na posiedzeniu jest 5 radnych i otworzył posiedzenie Komisji Praworządności.

Obecni jak w załączonej liście obecności.

Radny nieobecny: Kazimiera Bednarska.

Uczestnicy posiedzenia:

  1. Aneta Przyłucka – Sekretarz Miasta Sandomierza;
  2. Edyta Duma – Inspektor Wydziału Gospodarki Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Sandomierzu;
  3. Tomasz Malinowski – Radny Miasta Sandomierza;
  4. Jacek Dybus – Radny Miasta Sandomierza;
  5. Z.P.*) – mieszkaniec Sandomierza;
  6. Z.W.*) – mieszkanka Sandomierza.

Ad. 2. Przyjęcie porządku obrad.

Radny Marek Chruściel – przewodniczący komisji przedstawił proponowany porządek obrad, jak niżej:

  1. Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Opiniowanie projektu uchwały w sprawie powołania Kapituły Honorowej ds. opiniowania wniosków w przedmiocie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza”;
  4. Opiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy rondu w Sandomierzu;
  5. Wnioski komisji, sprawy różne.
  6. Zamknięcie obrad.

Następnie Marek Chruściel przewodniczący komisji poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag, co do przedstawionego projektu porządku obrad.

Uwag nie zgłoszono.

Następnie radny Marek Chruściel przewodniczący komisji poddał pod głosowanie projekt porządku obrad.

Wynik głosowania:

„za” – 5;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji stwierdził przyjęcie porządku obrad.

Ad. 3. Opiniowanie projektu uchwały w sprawie powołania Kapituły Honorowej ds. opiniowania wniosków w przedmiocie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza”.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że do Komisji Praworządności wpłynęły stosowne pisma ze strony Burmistrza Miasta i Przewodniczącego Rady, czego konsekwencją jest przedstawiony projekt uchwały. Dodał, że przedstawicielami Burmistrza w kapitule są: prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, dr Roman Chyła oraz Mieczysław Godyń. Przedstawicielami Przewodniczącego Rady Miasta są: radny Piotr Chojnacki i radny Jerzy Żyła. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie porządku obrad.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek poprosiła o informacje dot. kandydatów wskazanych przez Burmistrza Miasta Sandomierza.

Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza powiedziała, że zgodnie z przyjętą uchwałą w dniu 25 sierpnia 2021 roku Burmistrz ma prawo wskazać 3 swoich przedstawicieli, przy czym jeden z nich musi być dotychczasowym Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza poprosił o informacje czym będzie zajmować się Kapituła Honorowa?

Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że kapituła, która liczyć będzie 7 osób będzie odpowiedzialna za opiniowanie wniosków o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Następnie zaopiniowany wniosek zostanie skierowany pod obrady rady miasta.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek powiedziała, że członkowie przyszłej kapituły powinni reprezentować wszystkie środowiska funkcjonujące i działające na terenie miasta.
W zaproponowanym składzie Kapituły Honorowej nie ma przedstawiciela o poglądach solidarnościowych i prawicowych. Na koniec wyraziła zadowolenie z przedstawicieli zaproponowanych przez Przewodniczącego Rady Miasta Sandomierza.

Radny Jerzy Żyła zaapelował o niemieszanie wielkiej polityki w aspekcie nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza”. Następnie omówił proces przyznawania tego tytułu. Dodał, że zgodnie z przyjętą uchwałą w dniu 25 sierpnia 2021 roku Burmistrz Miasta ma prawo wyznaczyć swoich 3 przedstawicieli. Na koniec dodał, że na najbliższej sesji można poprosić wnioskodawcę o ustne uzasadnienie dokonanego wyboru.

Marek Chruściel przewodniczący komisji podkreślił, że przyjęta uchwała daje Burmistrzowi prawo do wyboru swoich przedstawicieli.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza sformułował pytanie dot. składu Kapituły Honorowej.

Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że w skład w skład Kapituły wchodzą:

  1. Burmistrz Miasta Sandomierza oraz 3 przedstawicieli wskazanych przez Burmistrza Miasta Sandomierza, przy czym jeden z nich z dotychczasowych Honorowych Obywateli Miasta Sandomierza;
  2. Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz 2 przedstawicieli rady wskazanych przez Przewodniczącego Rady Miasta Sandomierza.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza powiedział, że cześć osób zaproponowanych przez Burmistrza Miasta Sandomierza wzbudzają kontrowersje ze względu na swoją przeszłość lub dotychczasową działalność. Dodał, że desygnowanie przedstawicieli do Kapituły jest prawem Burmistrza, który będzie musiał mierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji.

Radny Marcin Świerkula powiedział, że sprawa jest ważna i istotna z punktu widzenia mieszkańców. Dodał, że do każdego kandydata powinna być krótka prezentacja jego dotychczasowych dokonań.

Z.W.*) mieszkanka Sandomierza stwierdziła, że prezentowanie przez Burmistrza uzasadnienia na sesji plenarnej rady nie jest właściwym rozwiązaniem. Następnie zaproponowała przeprowadzenie głosowania tajnego nad projektem uchwały.

Radny Marcin Świerkula zauważył, że ustawa o samorządzie gminnym daje możliwość przeprowadzenia głosowania tajnego.

Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że rada głosuje w sposób tajny na podstawie ustawy o samorządzie gminnym wyłącznie w przypadku wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady. Następnie dodał, że na posiedzeniu komisji głosowanie będzie jawne
i nad całością projektu uchwały a nie oddzielnie na każdego kandydata.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek zgodziła się ze słowami radnego Marcina Świerkuli.

Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza powiedziała, że uchwała z dnia 25 sierpnia 2021 roku nie nakłada na Burmistrza Miasta obowiązku prezentowania uzasadnienia, co do zaproponowanych kandydatów. Dodała, że komisja może zwrócić się w tej sprawie ze stosownym wnioskiem.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek złożyła wniosek formalny dot. zobligowania Burmistrza Miasta do ustnego uzasadnienia wyboru kandydatów do Kapituły na najbliższym posiedzeniu sesji rady miasta.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek formalny radnej Agnieszki Franczak-Szczepanek.

Wynik głosowania:

„za” – 4;

„przeciw” – 1;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji stwierdził przyjęcie wniosku formalnego.

Następnie poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwał w sprawie powołania Kapituły Honorowej ds. opiniowania wniosków w przedmiocie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza”.

 Wynik głosowania:

„za” – 4;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 1.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji stwierdził, że komisja powyższy projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Ad. 4. Opiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy rondu w Sandomierzu.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że w toku dyskusji w przestrzeni publicznej pojawiły się 4 propozycje nazwy ronda u zbiegu ulic: Mickiewicza i Armii Krajowej. Są to: Rondo Optymizmu, Ronda Sandomierskich Kolumbów, Rondo Zgody Sandomierskiej oraz Rondo ks. Prymasa Wyszyńskiego. Dodał, że miasto zorganizowało internetową ankietę, w której głos oddało 474 mieszkańców. Na podstawie wyników tej ankiety na nazwę Rondo Optymizmu głos oddało 314 mieszkańców, na rondo Sandomierskich Kolumbów – 69 mieszkańców oraz inne łącznie 91 głosów.

Radny Piotr Chojnacki stwierdził, że rada powinna wstrzymać się z procedowaniem przedstawionej uchwały do czasu zakończenia montażu instalacji przedstawiającej kamień pasiasty. Dodał, że zakończenie montażu może ułatwić podjęcie decyzji co do nazwy ronda.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że jego zdaniem rada powinna podjąć uchwałę w celu zakończenia debaty nad przyszłą nazwą ronda.

Radny Jerzy Żyła powiedział, że na poprzednim posiedzeniu komisji przedstawiał możliwość połączenia nazwy Sandomierskich Kolumbów i instalacją krzemienia pasiastego. Dodał, że mając na względzie wyniki ankiety skłania się do nazwy Ronda Optymizmu. Następnie odczytał treść informacji jaką otrzymali członkowie komisji od Pani Danuty Paszkowskiej reprezentującej Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Paszkowska popiera nazwę Sandomierskich Kolumbów.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek powiedziała, że krzemień pasiasty nie jest sandomierskim kamieniem, gdyż pochodzi z Krzemionek Opatowskich. Następnie dodała, że nazwa Sandomierskich Kolumbów byłaby oddaniem hołdu żołnierzom Armii Krajowej, a także Żołnierzom Wyklętym, którzy ponieśli śmierć w walce o wolną Polskę zarówno z okupantem niemieckim jak i sowieckim.
W sandomierskiej przestrzeni publicznej nie ma takiego miejsca. Na koniec dodała, że internetowa ankieta nie jest miarodajna.

Radny Marcin Świerkula przestrzegał przed nadmiernym ufaniem w wyniki internetowej ankiety, która jest nieobiektywna. Dodał, że osoby starsze nie mają dostępu do Internetu. Stwierdził, że nazwa Sandomierskich Kolumbów będzie miała charakter edukacyjny dla młodego pokolenia sandomierzan. Nazewnictwo placów, skwerów, ulic, rond ma za zadanie upamiętnienie wydarzeń lub zasłużonych ludzi.

Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza powiedziała, że ankieta została utworzona w związku z głosami radnych o konieczności przeprowadzenia takiej ankiety. Ponadto w tej sprawie zostały skierowane również wnioski z posiedzeń sesji i komisji. Podkreśliła, że z jednego IP komputera można zagłosować tylko jeden raz. Następnie dodała, że ostateczna nazwa należy do Radnych Miasta Sandomierza.

Radny Piotr Chojnacki powiedział, że popiera nazwę Sandomierskich Kolumbów. Dodał, że internetowa ankieta jest nierzetelna, gdyż mogli w niej brać udział również osoby nie mieszkające w Sandomierzu, ilość oddanych głosów nie jest duża a tym samym nie jest reprezentacyjna oraz jeden mieszkaniec mógł głosować z kilku urządzeń mających dostęp do Internetu.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza powiedział, że nazwa Kolumbowie zaczerpnięta jest z twórczości Romana Bratniego, który opisywał Powstanie Warszawskie. Nazwa Sandomierskich Kolumbów odnosi się do młodych ludzi, których okres wejścia w dorosłe życie przypada na lata II wojny światowej. Nazwa ta ma za zadanie uczcić pamięć poległych w bitwie pod Pielaszowem a nie Żołnierzy Wyklętych, gdyż są to dwa zupełnie inne okresy historyczne, których nie należy mieszać. Następnie powiedział, że propozycja nazwy Rondo Optymizmu jest „idiotyczna”.

Na koniec zaapelował o rozwagę i przemyślaną decyzję, zgodną z prawdą historyczną.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji jeszcze raz przedstawił wszystkie propozycje nazwy ronda. Stwierdził, że nie ma dobrej, sprawiedliwej metody jej wyboru. Ankieta była jedną
z metod wskazania preferowanej nazwy przez mieszkańców.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek powiedziała, że nazwa Sandomierskich Kolumbów ma za zadanie uczcić pamięć nie tylko poległych w Bitwie pod Pielaszowem, ale także żołnierzy Armii Krajowej.

Radny Jacek Dybus powiedział, że Stowarzyszenie Proximus złożyło propozycje by rondo nosiło nazwę – „Zgody Sandomierskiej”. Dodał, że nazwa ma nawiązywać nie tylko do historycznej zgody z XVI wieku, ale również do czasów współczesnych. Na koniec powiedział, że krzemień pasiasty nie jest sandomierskim kamieniem, gdyż wydobywany jest w Krzemionkach Opatowskich. Z kolei nazwa Kolumbów odnosi się głównie do uczestników Powstania Warszawskiego. Zgoda Sandomierska zapobiegła wojnom religijnym na terenie I Rzeczpospolitej i była przykładem dobrej współpracy dla dobra Polski ponad podziałami.

Radny Marcin Świerkula powiedział, że to rada gminy ma wyłączne kompetencje dot. nazewnictwa ulic, placów, rond w przestrzeni publicznej. Kompetencja ta wynika to z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym. Przedstawione propozycje mają jedynie charakter pomocniczy.

Radny Piotr Chojnacki zaproponował by przejść do głosowania oddzielnie nad każdą z czterech propozycji.

Radny Jerzy Żyła powiedział, że rada powinna skłonić się do propozycji wskazanej przez mieszkańców w internetowej ankiecie. 

Z.W.*) mieszkanka Sandomierza powiedziała, że nazwa „Rondo Optymizmu” łączy się z krzemieniem pasiastym i przypomina słynny „Czakram Wawelski”. Następnie dodała, że starosta sandomierski spotykając się z artystą, który wykonał rzeźbę imitującą krzemień pasiasty przed uchwaleniem oficjalnej nazwy ronda jest działaniem nieprofesjonalnym.

Radny Jerzy Żyła powiedział, że pomysł usytuowania ww. rzeźby pojawił się zdecydowanie wcześniej niż pomysł by rondo nosiła nazwę „Ronda Optymizmu”.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji powiedział, że rondo usytuowane jest u zbiegu ulic powiatowych i to właściciel drogi ma prawo postawić na rondzie co będzie chciał.

Radny Jacek Dybus zaproponował, by komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie 4 propozycje nazwy ronda i pozostawiła ostateczną decyzję radnym na sesji.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji przypomniał jeszcze raz propozycje nazwy ronda tj.: Sandomierskich Kolumbów, Optymizmu, kard. Stefana Wyszyńskiego i Zgody Sandomierskiej.

Radny Piotr Chojnacki i Jerzy Żyła zgodzili się z propozycją radnego Jacka Dybusa.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji poddał propozycję pod głosowanie.

Wynik głosowania:

„za” – 5;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji stwierdził, że komisja pozytywnie opiniuje wszystkie cztery propozycje nazwy ronda.

Ad. 5. Wnioski komisji, sprawy różne.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji przedstawił pismo Pana Z.P.*) mieszkańca Sandomierza, który zwraca się z prośbą o pomoc w pracach redaktorskich, merytorycznych i finansowych przy tworzeniu publikacji o Aleksandrze Patkowskim – Honorowym Obywatelu Miasta Sandomierza.

Posiedzenie komisji opuściła radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek. Komisja Praworządności obraduje w liczbie 4 członków.

Sprawę szczegółowo przedstawił radny Jerzy Żyła, który rozmawiał z mieszkańcem podczas cotygodniowego dyżuru.

Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza powiedziała, że na tym etapie trudno jest mówić o formach pomocy przy publikacji książki o Aleksandrze Patkowskim, gdyż za mało jest w tej sprawie informacji i konkretów.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza powiedział, że publikacja ta będzie swoistym hołdem dla Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza jakim jest Aleksander Patkowski. Publikacja będzie podkreślać znaczenie twórczości wybitnego sandomierzanina, regionalisty. Mieszkaniec powiedział, że twórczością Patkowskiego zajmuje się od 1972 roku i zgromadził olbrzymią ilość materiałów źródłowych dot. jego życia. Jedną z form pomocy byłaby możliwość przepisania części materiałów na wersję elektroniczną. Na koniec zaproponował zorganizowanie spotkania w tej sprawie z przedstawicielami urzędu, którzy byliby chętni zaangażować się w to przedsięwzięcie.

Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza powiedziała, że zgodnie z prawem pracownicy urzędu nie mogliby wykonywać tych zadań w godzinach swojego urzędowania a jedynie po godzinach pracy. Urząd Miejski w Sandomierzu mógłby ewentualnie dofinansować wydruk gotowej publikacji.

Z.P.*) mieszkaniec Sandomierza poprosił o oficjalną odpowiedź Urzędu Miejskiego w tej sprawie.

Ad. 6. Zamknięcie obrad.

Radny Marek Chruściel przewodniczący komisji stwierdził wyczerpanie porządku obrad i zamknął posiedzenie komisji.

Przewodniczący

Komisji Praworządności

Marek Chruściel

 

Protokołował:

Sebastian Rutyna

Inspektor

Wydział Organizacyjny

UM Sandomierz

*) Dane osobowe osób prywatnych zostały zanonimizowane (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – Dz.U.2020.2176 j.t.), i art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 (RODO) z dnia 27.04.2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1). Anonimizacji dokonał: Jacek Szkodziński – inspektor ds. informacji publicznej.